Články


Historie a použití anabolických steroidů

2016-07-15 Přečteno: 206x

Historie steroidů

Steroidy byly vyvinuty v roce 1940 v Německu a použity experimentálně na jejich vojácích během druhé světové války, léky měli schopnost povzbudit tkáň k růstu a proteinové syntéze a proto věřily že lék by mohl být prospěšný k léčení popálenin a různých zranění. Lék neměly nikdy takový velký úspěch, protože byli objevené další s menšími vedlejšími účinky.

Legální použití steroidů

Steroidy jsou užívané pro léčení chudokrevnosti, protože zvětšuje schopnost tvorby červených krvinek. Také jsou užívány při léčení leukemie, rakoviny prsu a občas jsou steroidy také užívány po těžších pooperačních a poúrazových stavech. Steroidy byly také zkoušeny v kombinaci s dalšími léky jako prostředky k léčení AIDS.

Proč se používají steroidy?

  • Zlepšení zotavení / snížen doby regenerace, zesílení osláblého těla a zvýšení svalové hmoty, ale mnoho z těchto efektů jsou jen dočasné a při vysazení rychle mizí. Steroidy způsobují zadržování vody v těle, proto se velmi rychle zvětšuje i jeho objem, proto je z celkové hmoty jen málo svalstva.
  • Další hlavní účinek steroidů je zvýšení stimulace proteinové syntézy zvyšováním množství dusíku v těle, větší množství proteinů dostupných tělu pak způsobuje lepší svalový růst.
  • Také snížení hladiny tělesného tuku není zanedbatelné, důvod ale není zcela jasný, nejspíše je to kvůli zrychlení metabolizmu. Jiní tvrdí, že okysličení je zvýšené okysličení tuku, protože steroidy podporují růst mitochondrií v buňkách.

Orální versus injekční

injekční steroidy většinou vydrží déle v těle, jsou méně škodlivé tělu a jsou efektivnější než orální. Naopak orální se musí brát častěji a navíc zatěžují zejména játra a ledviny. Výhodou orálních je snad jen lepší aplikace vyhovující zejména začátečníkům.

Testosteron byl často přiřazován jen jako "mužský" hormon, protože je odpovědný za vyvolávání některých z mužských charakteristických rysů jako snížení hlasu a růst chlupů. Mužským se nazývá proto, že mužské tělo jej produkuje mnohem víc než ženské.

Testosteron

Testosteron u muže je vytvářen převážně ve varleti, malé množství je vytvořené v nadledvince. Je syntetizovaný z cholesterolu. Impuls k jeho výrobě může být zjednodušený takto: hypothalamus (část mozku) produkuje gonadotropin "spouštěcí hormon" (GnRH), který působí na přední lalok ke zvýšení tvorby luteinizačního hormonu (LH) a hormonu (FSH). LH působí na Leydiho buňky ve varleti a toto způsobí, že produkují testosteron. FSH spolu s testosteron působí na Sertoli buňky ve varleti, které regulují výrobu a dozrávání spermií. Testosteron na oplátku působit na hypothalamus a přední lalok a potlačuje výrobu GnRH, FSH a LH, mechanismus této zpětné vazby zajišťuje regulaci testosteronu v těle.Malé množství vytvořené v nadledvinkách (v obou pohlaví) je regulované vyměšováním nadledvinkového corticotrophin hormonu (ACTH), také vyloučeného hypofýzou.

Testosteron a jeho metabolit dihydrotestosterone působí v mnoha částech těla a vytváří mužské sekundární pohlavní znaky: plešatost, vousy a vlasy, hluboký hlas, větší svalový objem, drsnější kůže a pohlavní dospělost. V pubertě toto vyvolává akné, růst a zvětšení penisu a varlat.

Normální výroba testosteron u dospělého muže je 4 - 9mg denně. Normální koncentrace v plazmě je 22.5nmol/l. Většina přebytku je vyloučena močí jako 17-keto steroidy, ale malé množství je převedené na estrogen.

Diskuze o článku Nové témaČlánky