Články


Jak začít cvičit a užívat si to

2011-02-27 Přečteno: 1 257x

Pro ty, co ještě nezačali.

   Platí pořád, že začít se sportováním lze prakticky v každém věku, vyjma snad extrémů typu: čilý 96 letý důchodce chce nabrat 15 kg čisté svalové hmoty. Jistě mi dáte za pravdu, že sport resp. fitness aktivity v jakékoli formě by neměly být jen módním trendem posledních let, ale měly by se stát součástí životního stylu každého z nás.

 Bez pohybu to nejde

Pohyb znamená život a naše tělo stěží zůstane zdravé, pokud nebude přiměřeně zatěžováno vhodnou pohybovou aktivitou a to platí ve velké míře i pro udržení dobré psychické kondice. S tím úzce souvisí i správná výživa. Pokud s tímto názorem nesouhlasíte, pak pro vás nemá smysl dál číst. Pro ty, co to myslí s cvičením vážně se budu snažit předat v následujících článcích všechny své dosavadní zkušenosti.

Je to o motivaci

Z letité praxe vím, že u většiny jedinců, kteří se odhodlali zapracovat na svém těle, nebývá těžké s nějakým sportem začít. Horší už je to u sportování vydržet a zařadit ho mezi své životní koníčky. Motivace začínajících cvičenců bývá zhusta dána poslední zoufalou snahou o shození těch beztvarých, postavu deformujících tukových polštářů a donucených tedy ke zvýšené tělesné zátěži a omezení kalorického příjmu. Bohužel jejich snaha často končí po měsíci či dvou.

Jakou máme vůli takovou máme sílu

Vždy na nový rok pozoruji příliv nových návštěvníků do posiloven a spinning center. Neuplyne měsíc a z nových tváří se stane známou jedna dvě. Zbytek to jen zkusil, ale u svých předsevzetí nevydržel. Co je toho příčinou? Je to problém vůle? Jistě, překonat lenost bolí, hýbat se nad rámec běžných aktivit je namáhavé. Většina z nás má sedavé zaměstnání a málokdo si uvědomuje, jak tím naše kosterní a svalová konstituce trpí.

Lenost nám nic nepřínese

Jistě, je to řehole bojovat s vlastní pohodlností a odpírat si sladké a tučné pamlsky. Statistiky nadváhy a obezity jsou však alarmující. Ano, kdo chce zhubnout, musí jíst mnohem méně a o to kvalitněji. Ale výsledky budou, při poctivém přístupu, brzy patrné a po pár měsících bude vaše muskulatura a pocit z nabité kondice naprosto jiný než v dobách lenosti a hojnosti. Ideální je vytvořit si z cvičení a sportování obecně celoživotní návyk resp. koníčka. ˇ

Čas na sport si lze najít vždy

Mohu vám zaručit, že návyk na pohyb je ta nejzdravější závislost pokud to nebudeme přehánět. Pochopitelně nelze bez následků 7 x týdně dvě hodiny denně budovat postavu v posilce a ještě makat na kole, plavat, běhat, boxovat atd. Nehovořím v tuhle chvíli o vrcholových sportovcích či relativně malé skupině nadšených amatérských i profesionálních kulturistů navštěvujících fitness centra pravidelně a dlouhá léta. Tam se po určitý čas a s pomocí jistých léků dají provozovat velmi náročné tréninkové programy. Já hovořím o nás běžných pracujících lidech, mladších či starších, kteří chtějí udržet svou tělesnou schránku a zpomalit její chátrání. Jde o to najít si čas v týdenním rozvrhu a dodržovat stanovené tréninkové cíle. Pak bude naše sportování vášní i zábavou.

Že cvičení bolí? výmluva!

    Proto, aby nás cvičení bavilo a nebylo devastující dřinou, je důležité si objasnit cíle, časové možnosti a hlavně fyzický stav našeho organismu. Podle toho lze volit druh tělesného cvičení, které nás bude těšit a kde budou patrné výsledky. Začít se musí s rozvahou a bez přemrštěné snahy o rychlé výsledky. Pochopitelně by nám nebylo příjemné skončit po pár lekcích v posilovně s celým tělem namoženým a únavou, která nás neopustí dalších x dnů.

 Běh na dlouhou trať

Zlepšení funkčních parametrů našeho organismu a především změna jeho vzhledu a tvaru je velmi dlouhý proces a s viditelnými výsledky řádově po měsících. Nečekejme zázraky, jaké vidíme např. na stránkách kulturistických časopisů. Profesionální kulturistika je úplně jiný svět a ani naše genetika nemusí být na stejné úrovni jako mistra světa v kulturistice.

A pak, že to nejde

Pro ilustraci přikládám video s dlouhou řadou příkladů, co vše lze se zanedbanou postavou udělat. A dodávám, že sami uvidíte, jak s každým zlepšením vaší kondice bude vaše cvičení zábavnější a pohyb se stane hlavní radostí vašeho života.Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články