Články


Pojďte se projít!

2011-03-04 Přečteno: 968x

Chůze je asi nejpřirozenější a nejzdravější pohyb. Ale nejen to. Psycholog Robert E. Thayer, profesor na Kalifornské státní univerzitě v Long Beach, studoval účinky krátké, rychlé chůze na změnu nálad. Po rychlé se lidé cítili být energičtější a méně unavení, než po klidném sezení v místnosti. Chůze prohlubovala subjektivní pocit svěžesti, osobní problémy se prý jevily méně závažné. Pravda, takové změny bývají subtilní, někdy sotva postřehnutelné, ale při častém opakování se mohou násobit a stát se zjevnějšími.

Výzkumy prokázaly,

 že pětikilometrová procházka snižuje pocity svazující neurotizující nejistoty, redukuje pocit úzkosti a má blahodárné účinky na snižování krevního tlaku. Rychlá, krátká chůze, trvající asi čtvrt hodiny, zmenšuje pocit závaznosti a neřešitelnosti problémů, zvyšuje optimismus. Po třech týdnech chodecké terapie se například manželské trable nezdály tak dramatické, svazující a neřešitelné. Pocit svěžesti, síly a chuti se nejintenzívněji projevil dvacet minut až půl hodiny po skončení chůze. Někdo se možná bláhově domnívá, že rychleji odstraní únavu konzumací cukru. Podle výzkumů Profesora Thayera jsou okamžité účinky chůze a cukru podobné. Ale po požití cukru se již po hodině dostavila únava, skleslost a tenze. Při dnešní hrozbě civilizačních chorob, představuje tedy chůze vynikající prostředek na uchování dobré zdravotní kondice, prostředek k předcházení stresu, pocitu vyčerpání a deprese. Podobné účinky mátaneční terapie, samostatná léčebná forma psychosomatických, psychických a chronických nemocí. Pomáhá lidem trpícím astmatem, revmatickými a kožními chorobami i lidem zakřiknutým, bojácným. Teorie je jasná:

Tělo a duše tvoří jednotu,

 proto i pocity - zlost, závist, zklamání, vztek, nadšení- mají svůj pohybový protějšek. Tím, že se snažíme vyjádřit své stresy spontánním pohybem, pročišťujeme svou duši. Zkuste jednou neodreagovat své rozladění hádkou s nejbližším okolím. Pusťte si hudbu a bez ohledu na to, zda působíte esteticky nebo ne, rytmickým podupáváním, pohyby rukou vykřičte své emoce do prostoru. Nestyďte se, cvičíte beze svědků a časem vám tato terapie bude připadat naprosto přirozená. A okolí bude obdivovat vaši dobrou náladu a sebeovládání.

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články