Články


Rope Skipping

2011-03-04 Přečteno: 1 183x

Doskákejte se k lepší fyzičce

Skákali jste v dětství přes švihadlo? V té době vás nejspíš ani nenapadlo, jaký je to skvělý způsob na udržení se v kondici. Navíc díky němu spálíte vysoké množství kalorií (během jedné minuty volného skákání až 16 kalorií).

Historie

V šedesátých letech potřeboval Richard Cendali, učitel a hráč amerického fotbalu, zvýšit svou kondici. Trenér mu dal na výběr: běhat na místním stadionu do schodů nebo 15 minut denně skákat přes švihadlo. Richard si zvolil druhou možnost a jeho fyzička šla rychle nahoru. Brzy ho to ale přestávalo bavit a motivace šla dolů, začal proto vymýšlet nejrůznější motivace. Do tréninku přidal dvojšvihy, slalom, jumping Jacka, vajíčko a další. Rozhodl se vyzkoušet tyto cviky ve škole se svými žáky, kteří byli nadšeni. Rope Skipping se brzy začal jako kondiční cvičení šířit do světa.  Nechybělo moc a na světě se zrodila nová závodní disciplína - trikové a rychlostní skákání.

Rizika, mýty vs. výhody

Skákat se nedoporučuje při vysoké nadváze, problémech s klouby, virovém onemocnění (rýma, kašel, chřipka…), onemocnění srdce nebo při vysokém tlaku.

Někteří lidé tvrdí, že skákání přes švihadlo příliš zatěžuje a poškozuje klouby. Odborníci s tímto názorem ale nesouhlasí – pokud totiž skáčeme správně, nemusíme se negativních účinků vůbec obávat. Navíc pracujeme pouze se svou vlastní váhou. Svaly jsou navíc při skákání zapojeny naprosto odlišným způsobem než při jiných metodách cvičení. To ale není jedinou výhodou. Podporuje hustotu kostí, rovnováhu, sílu dolní i horní poloviny těla, zvyšuje aerobní kapacitu a zlepšuje koordinaci.

Potřebné vybavení

  • Švihadlo: Stejně jako mnohé jiné cvičební pomůcky, také švihadla se prodávají v různých délkách a existuje mnoho typů. Jak poznáme tu správnou délku? Jednoduše: postavte se doprostřed švihadla a vytáhněte madla nahoru. Měla by dosahovat k ramenům nebo o trochu níž.
  • Oblečení a obuv: Vhodným oblečením jsou krátké šortky (popřípadě přiléhavé kalhoty), které se vám nebudou plést do švihadla. Nikdy neskákejte bez bot. Vhodná je obuv na aerobik, která je odpružená a navíc pevná v patě. 
  • Místo: Jako podklad není vhodná ani příliš měkká nebo tvrdá podlaha. Nejvhodnější je skákat venku na trávě, ale ne vždy nám přeje počasí. Pokud tedy skáčete doma, doporučuje se kvalitní dřevěná podlaha. Nebezpečí hrozí na plovoucí podlaze, která je příliš kluzká.

Správné techniky

Základem je, stejně jako u čehokoliv jiného, správná rozcvička a protažení po skončení tréninku. Při skákání držte lokty u těla, švihadlem otáčejte pouze pomocí zápěstní nikoliv celých paží. Mějte lehce pokrčená kolena (obzvlášť při dopadu), uvolněná ramena a zvednutou hlavu. Dalším důležitým pravidlem je, alespoň v začátcích, neskákat příliš vysoko – netrénované svaly a kosti by se mohly kvůli silným otřesům zranit.

Pokud se chcete vyhnout začátečnickým chybám, naučit se něco nového nebo vás jenom nebaví cvičit samotné, můžete vyzkoušet speciální skupinové lekce v některém z fitness center (například v Holmes Place na Černém mostě nebo Fanatic na Vinohradech).

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články