Články


Suplamenti

1 komentářů 2011-01-11 Přečteno: 791x

Na lyže - suplementy s sebou

Zima ještě zdaleka neskončila, a tak i když teploty momentálně šplhají místy lehce nad bod mrazu, horská střediska jsou plně vytížená davy návštěvníků, lačnících po lyžařských zážitcích.

Výživa | 10.01.2011 | Michal Rudzinskyj, Text: Karel Šedivý, Použité stránky: bodybuilding.com

Mnohdy celodenní ježdění na lyžích dá zabrat každému tělu a to i tomu trénovanému. Čistý horský vzduch a mráz organismus unaví a je tedy třeba myslet i na dostatečnou regeneraci. Jestliže patříte k těm, kteří na horách noc co noc „regenerují“ alkoholem a ráno na to opět „vlítnou“, pak je asi čtení dalších řádků zbytečné. Pokud to však myslíte s pobytem na horách ze sportovního hlediska vážně, chcete se udržet ve skvělé kondici a současně si zachovat stávající formu a udržet svalovou hmotu, pak jsou naopak následující informace určeny právě vám.

Jestliže vám tedy záleží na vaší formě i během lyžařské (snowborďácké) dovolené, jistě už máte rozmyšleno, jak se budete v lyžařském středisko stravovat. Ať už to bude stravování zajištěné anebo si budete sem tam vařit něco sami, vyplatí se investovat i do doplňků výživy, které si přibalíte k ostatním věcem. Díky nim si nebude muset dělat starosti s tím, jak si zajistit dostatek kvalitních bílkovin, sacharidů či dalších látek, které byste na strmých sjezdovkách v občerstvovacích kioscích a restauracích hledali jen stěží. Následující druhy produktů vám tak pohodlně zajistí nejen svaly budující bílkoviny, ale pomohou prohloubit i tolik potřebný regenerační proces, který vám zaručí, že budete druhý den opět „ready“.

1. RTD nápoje

RTD nápoje jsou zkratkou anglických slov „Ready To Drink“ – tedy „Připraveno k pití“. Jedná se o hotové nápoje, které většinou obsahují menší až střední množství sacharidů, zato jsou však nadupány hodnotnými bílkovinami. Použít je můžete jak před, tak po skončení vašeho lyžování. I když si z jakéhokoliv důvodu udržujete menší příjem sacharidů, volte tentokrát ty nápoje, které obsahují střední množství sacharidů. Právě ty budete potřebovat k tomu, abyste mohli dobře regenerovat a obnovit zásoby svalového glykogenu na druhý den.

2. Proteinové tyčinky

Pokud dáváte přednost tuhé stravě, představují v tomto ohledu dobrou volbu proteinové tyčinky. I zde panují rozdíly v poměru bílkovin a sacharidů a i proto si vyberte takové, které vám nejen dodají potřebné množství bílkovin, ale i určité množství sacharidů. Výhodou je, že jsou lehké, nezaberou mnoho místa a vzít si je tak můžete pohodlně do kapsy či do batůžku, ve kterém si vozíte další věci nezbytné při ježdění na svazích. Určitě nezapomínejte na vodu, kterou takovou tyčinku zapijete, čímž pomůžete správné asimilaci jednotlivých živin a zabráníte dehydrataci.

3. Náhražky jídel - MRP

Opět zde máme jednu anglickou zkratku, kterou je tentokrát MRP, tedy „Meal RePlacement“ – „Náhrada jídla“. Výrobky tohoto typu jsou většinou baleny v sáčcích, míchají se s vodou či mlékem a vyznačují se tím, že vás zasytí mnohem více, než třeba zmíněná tyčinka či RTD nápoj. Důvod je ten, že obsahují více hodnotného tuku, který má více než dvojnásobnou energetickou hodnotu oproti bílkovinám a sacharidům. Obsahovat mohou i vlákninu, která pocit nasycení ještě více umocní. Výhodou je opět to, že vám jeden či dva sáčky nezaberou skoro žádné místo a vzít si je tak můžete opět pohodlně do kapsy, kde je v případě potřeby budete mít vždy připravené po ruce.

4. Proteinový prášek

Pokud vám nevadí, že s sebou na hory povlečete dózu s proteinovým práškem, pak vás tato varianta z předchozích tří vyjde nejlaciněji. Samozřejmé je, že se nemusí jednat o proteinový prášek s velkým obsahem bílkovin. Zvolit můžete i verzi s vyšším obsahem sacharidů, kterou oceníte zejména v dopoledních hodinách a po skončení lyžování k nastartování regeneračních procesů. Pokud však máte k dispozici pouze vysokoproteinový prášek, pak si můžete dostatek energie zajistit například tím, že k takovému nápoji zkonzumujete i nějaké ovoce.

5. Energizující stimulanty

Jistě to znáte sami – večer jste plni elánu, spřádáte plány na pokoření dalších sjezdovek a mluvíte zcela samozřejmě o tom, jak si zase dáte další den do těla. Nedostatek spánku, nějaká ta výjimečná sklenička a třeba i dřívější probuzení. To všechno dokáže hodně rychle otupit ostré hrany smělých plánů, které se bortí a odsouvají na další den. Pokud nejste opravdu nadměrně unaveni, což by znamenalo, že by bylo opravdu lepší trochu se dospat, pak se můžete do dalšího řádění ve sněhobílém prašanu pustit s nějakým energizujícím doplňkem stravy. Ten může být třeba na bázi kofeinu a právě takové kofeinové tablety jsou poměrně lacinou a přitom účinnou zbraní jak zatočit s únavou. Pokud vám kofein nevyhovuje, dejte přednost jinému výrobku, na trhu jich je celá řada. Nezapomínejte na to, že pokud se chcete držet dál od cukru (a také od umělých sladidel), pak si dávejte pozor na složení nejrůznějších energetických nápojů, které vás sice pomohou postavit na nohy, ale současně vám mohou narušit i vaši stávající formu, zejména pokud si jich dopřáváte několik denně.

6. BCAA

Větvené aminokyseliny L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin jsou vhodné pro všechny atlety a sportovce, kteří hledají prostředek k posílení a prohloubení regenerace se současnou ochranou svalové hmoty před jejím odbouráváním. Jedná se o věcičku, která vám ze všech jmenovaných doplňků výživy zabere nejméně místa. Potřebné množství tablet můžete jednoduše a bezproblémově zapít vodou vždy, když jste na lačno, tedy ráno před prvním jídlem a také po skončení lyžování, kdy již máte mírný hlad a těšíte se na dobré a teplé jídlo, které vás zase postaví na nohy a pomůže vás udržet v dobré náladě.

Tak tedy – hurá na hory! Co víc si přát, než si s někým milým či partou přátel vyrazit na sněhem pokryté sjezdovky, které vám ve vašem oblíbeném lyžařském středisku zaručí aktivní relaxaci těla a kde si zároveň i neskutečně psychicky odpočinete od každodenních starostí a povinností. Přeji vám, aby ty vaše hory, pokud na vás letos ještě čekají, patřily k těm nejvydařenějším.

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Doplňky výživy 1 DORIAN

Foto galerie


Články