Články


Tělo bez tuku? Nic nemožného

1 komentářů 2011-04-04 Přečteno: 4 681x

Rýsovací dieta

Být vysekaný není procházka růžovým sadem

   Omezení kalorického příjmu a čerpání energie ze zásob, nebo-li  stav ketozy, popsaný v jiném mém článku, není našemu organismu vůbec příjemný (kdo by taky rád strádal že?). Cítíme se unavení a naše tělo se zoufale snaží udržet a uložit do zásob jakoukoli potravu, kterou nestačíme spálit. Také náš mozek, vyžadující velké množství glukozy, omezí anabolické tedy růstové procesy našeho těla. Ale kdo to vydrží (hlavně psychicky :o), ten je najisto odměněn vyrýsovanými proporcemi svého těla, které Vám budou všichni závidět.  

Má to ještě jeden háček

Celé to snižování hmotnosti a rýsování má ovšem ještě jednu kruciální nepříjemnost. Mimo tukových rezerv spaluje naše tělo také těžce vybudovanou hmotu a to někdy i v poměru 60:40.  Takže se připravte, že když shodíte 10 kg, tak přibližně 4 kg z toho může být i vaše cenná svalovina. A tuto ztrátu lze kompenzovat pouze a jen tvrdým posilovacím tréninkem!  

 Svaly bez tuku

    Jsou dvě cesty jak mít vyrýsovanou muskulaturu. První a často používanou profi kulturisty v jejich přípravě na soutěž je fáze nazývaná objemová, kdy se přísná dieta nedrží a kulturista dopřává tělu vše potřebné k růstu i s rizikem nabrání balastních tukových zásob. Maximalizuje tím své svalové přírůstky. S blížícím se termínem soutěže borec vstupuje do fáze rýsovací, kdy zároveň s větší či menší změnou v tréninku mění zásadně jídelníček, resp. nastupuje přísná kulturistická dieta. Výsledkem by mělo být v den soutěže tuku prosté tělo se zachováním maximální svalové hmoty.

Dieta kondičních cvičenců

   Druhou a pro běžné neprofesionální sportovce myslím vhodnější cestou, je trvalé střídmé stravování bez výkyvů ve váze a dodržování zásad sportovní výživy s dostatkem bílkovin a omezením tuků a cukrů. Tělo není šokováno a vystaveno tolik nepříjemným stavům tvrdého dietování vč. psychických dopadů. Je však nutno znát princip cyklování příjmu, hlavně sacharidů, aby tělo nesnížilo úroveň metabolismu a nenaučilo se chronicky využívat čím dál menší příděl energie z potravy.

 Kardio cvičení je nezbytné

   Pro vyrýsování našich proporcí a při striktní snaze o redukci tuku je doporučeno (vlastně skoro nezbytné), provádět co nejčastěji (1 x týd. určitě nestačí), vytrvalostní činnost ve střední intenzitě po dobu alespoň 40 min., kdy se spálí dostupná glukoza a začnou se odbourávat tukové rezervy. Pochopitelně za podmínky, že v průběhu výkonu nedoplňujeme energii a nekonzumujeme jednu energy tyčinku za druhou.

Krátké zábavné video na závěr...začít se může již brzo..:o)

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Samé svaly a žádné tuky 1 DORIAN

Foto galerie


Články