Články


Tělocvična v obytném prostoru

1 komentářů 2011-03-13 Přečteno: 1 138x

Sportování je součástí zdravého životního stylu. O tom není pochyb. Kde ale vzít na veškeré pohybové aktivity, prospěšné našemu tělu, dostatek času? Řešením by mohlo být vybudování domácí tělocvičny. A když se nám nebude chtít trmácet do posilovny, dáme svému tělu zabrat přímo doma. 

Mučicí přístroje

 Na jednom obrázku ve staré knížce jsem viděla "posilovací přístroj" z roku 1890, dobová kresba konkrétně znázorňovala běžecký trenažer. Jednalo se v podstatě o jednoduchý přístroj, už velmi vzdálený dnešním moderním zařízením, ale zaujal mě popisek pod obrázkem. Psalo se: "...pro zvýšení účinku doporučuje se pěstovati toto cvičení bosou nohou, stejně jako jest možno upevnit na ramena tornu s jistou zátěží". Šikovný návod, že?!

Tak jako nám mohou dávno vysloužilé a zastaralé přístroje připadat velmi bizarní, kdo ví, co by naši předkové říkali dnešním posilovnám s nepřeberným množstvím speciálních "mučicích" strojů. Ale zpět do současnosti. Žijeme ve světě moderní techniky, která nám zjednodušuje život až tak, že se pomalu přestáváme pohybovat. Není proto divu, že stále častěji přemýšlíme o tom, zda se nevyplatí pořídit si malou domácí tělocvičnu přímo domů.  

V zdravém těle...

Dnešní moderní rodinné domy obvykle s tělocvičnou dopředu počítají. Ideální je údajně prostor o patnácti metrech čtverečních, který může navazovat na bazén, saunu nebo koupelnu s hydromasáží. U tělocvičny je vhodné dbát na správné větrání, a zvláštní pozornost se vyplatí věnovat i podlaze. Beton, dlažba ani koberce nejsou to pravé ořechové.

První dva materiály nevyhovují pro svoji tvrdost a navíc jsou studené, z klasického koberce se zase práší. Ideální je parketová nebo palubková podlaha, korek nebo PVC.

Máme-li  malý byt, nebo si chceme zacvičit i na chalupě nebo chatě, můžeme si pořídit alespoň jednotlivé posilovací stroje. Dnes už se vyrábějí i víceúčelové trenažery, které lze často i složit, takže nezaberou mnoho místa. Cvičit na nich můžeme v obýváku i v předsíni, zkrátka tam, kde je místo. A před zraky zvědavých návštěv je pak můžeme i schovat.

K oblíbeným cvičebním pomůckám, které si můžeme umístit jak do naší tělocvičny, tak i kdekoli jinde v bytě, patří známé rotopedy. Jde o přístroj, který se v běžných domácnostech vyskytuje nejvíce. Podobně jako gymnastické míče, na kterých cvičíme a rovnáme bolavá záda, ale které jsme si zvykli často používat místo židle u psacího stolu.

Řadu let se v rodinných domcích či panelových bytech objevuje ribstol. Někdo na něm opravdu cvičí, ale někde se z nepoužívaného ribstolu stal zvláštní dekorativní prvek.

Čerstvý vzduch

 Majitelé dvorků a zahrad si pak mohou pořídit malé "hřiště" přímo pod širým nebem. Oblíbené basketbalové koše v těchto venkovních prostorách už dnes nejsou žádnou výjimkou, podobně jako venkovní a zahradní bazény. Takže nemáme důvod lenivět, nechat ochabovat svalstvo a přibírat na váze. Jenže někdy chybí čas, jindy chuť... Však to znáte.

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Naučíme Vás jak cvičit doma 1 DORIAN

Foto galerie


Články