Články


Únavové zlomeniny

1 komentářů 2011-03-05 Přečteno: 7 327x

Únavové, neboli stress, zlomeniny patří k běžným sportovním úrazům. Na rozdíl od klasických zlomenin jim nepředchází jasný úraz, ale vznikají z dlouhodobého přetížení skeletu, kdy dochází k unavení kosti a jejímu následnému naprasknutí.

Kdo je ohrožen

Při více než 50% všech únavových zlomenin bývají zraněny kosti dolních končetin. Postiženi mohou být sportovci všech věkových kategorií, o něco častěji dochází ke zranění u žen. Nejčastěji se projevují u atletů, především u běžců, ale také u fotbalistů, basketbalistů, hokejistů, volejbalistů, tanečníků a běžců na lyžích. Ohroženi jsou i vojáci (kvůli vysokým zátěžím, náročným a dlouhým pochodům dochází ke zlomeninám záprstních kůstek) a tenisti, kteří přechází z měkkého na tvrdý povrch.

Ke zraněním nedochází nejen u sportovců, ale i u lidí trpících osteoporózou, amenoreou, bulimií nebo anorexií.

Příznaky

Stress zlomeniny se projevují především při zátěži. V klidu pák bolest obvykle odeznívá nebo se zmenšuje. Postupně se ale její intenzita zvyšuje a začíná se projevovat také v klidu. Znemožňuje pokračování v tréninku a často se objevuje i otok.

Vzhledem k tomu, že tyto zlomeniny nejsou vždy patrné na rentgenu, je třeba ke stanovení diagnózy zjistit možné rizikové faktory. Někdy je vhodné použít magnetickou rezonanci, CT nebo scintigrafii. Radiologické známky únavových zlomenin se totiž mohou objevit až za několik týdnů.

Léčba

Tento typ zlomenin se léčí většinou bez sádrové fixace. Nejdůležitější je léčba klidem – vyřazení zátěže nejméně na 6 týdnů a se sportem začínat postupně, v malých dávkách, jinak by mohlo dojít k re-fraktuře, neboli úplnému prasknutí kosti (klasická zlomenina).

Prevence

Abyste únavovým zlomeninám předešli, je důležité trénink obměňovat a nezatěžovat pouze určité partie. Pro kosti je také mnohem přínosnější intervalový trénink. Skvělých výsledků dosáhnete kombinací běhu (případně skákání přes švihadlo, jízdy na kole a plavání) a posilovacího cvičení. Dejte svalům i kostem dostatečný čas na regeneraci, relaxujte a dopřejte si mezi tréninky čas na odpočinek.

Tím ale péče nekončí. Na vaše tělo má samozřejmě vliv i jídelníček, který by měl obsahovat především dostatečné množství kalcia, bílkovin a vitaminu D. Skvělým zdrojem vápníku jsou především nízkotučné sýry a jogurty, odtučněné mléko a tvaroh. Bílkoviny najdete ve vejcích, mase, rybách a mléčných výrobcích. Vitamin D získáte pitím pomerančového džusu, mléka a v tučnějších druzích ryb. Vyhýbat byste se naopak měli alkoholu, kofeinu a sodíku.

Zabiják kostí

Kost je tvořena bílkovinnou měkkou tkání, která je zpevňována minerálem fosforečnanem vápenatým. V mládí se nová kostní hmota tvoří rychleji, ale po pětatřicátém roce kostní hmoty v těle člověka ubývá. Pokud se její množství sníží pod fyziologickou úroveň, dochází k osteoporóze. K tomu dochází především v průběhu stárnutí a kvůli hormonálním změnám (ve věku 65-70 let dochází k snižování výšky člověka až o 7 centimetrů). Osteoporózou jsou také ohrožení sportovci, kteří prodělali úraz nebo nemoc, při níž byli na delší dobu upoutáni na lůžko. 

Je proto vhodné nechat se včas prohlédnout v osteocentru a nechat si změřit hustotu kostí. Provádí se také speciální vyšetření biomechaniky nohy, kdy se přesně změří její zatížení a váš krok, což může být skvělým vodítkem při výběru sportovních bot a vložek do nich. Díky podrobným grafům se dá také zjistit, jestli šlapete rovnoměrně, nezatěžujete některé části nohy příliš nebo došlapujete na obě nohy stejnou vahou.

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Únavové zlomeniny 1 udm

Foto galerie


Články