Články


Zumba, cvičení i tanec

2011-03-03 Přečteno: 2 272x

Zumba, cvičení i tanec

Tanec je v poslední době stále oblíbenější způsob, jak se dostat do formy a zhubnout zábavným způsobem. Na vzestupu je zejména tanec zvaný Zumba. Jde o spojení posilovacích cviků a prvků ze samby, merengue, rumby, reggaetonu, hip hopu a dalších tanců a tančí se na latinskoamerickou hudbu. Samotný název Zumba pochází z kolumbijského slova rychlý. Tento tanec je vhodný opravdu pro každého, kdo nemá nějaké vážné zdravotní potíže se srdcem, klouby či páteří. Mohou cvičit ženy i muži bez rozdílu věku a dokonce i děti.

Zakladatelem zumby je věhlasný kolumbijský fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez. V devadesátých letech si na svou hodinu aerobiku zapomněl přinést kazetu s hudbou a jediná která byla po ruce byla právě s latinskoamerickou hudbou a tak zkusil improvizovat. Lidi to bavilo a tak se zrodil počátek Zumby. V roce 1999 navštívil Miami, kde svůj „vynález“ představil veřejnosti a sklidil úspěch. V roce 2001 si nechal značku Zumba patentovat a vytvořil organizaci Zumba Fitness LLC, která zaštiťuje Zumbu celosvětově.

Lekce zumby trvá většinou hodinu. Na začátku je potřeba se rozhýbat a rozehřát. Cvičí se jednodušší sestava na pomalejší hudbu. Asi v polovině hodiny je tempo a náročnost tance nejvyšší. Střídání pomalých a rychlých rytmů umožňuje efektivní spalování tuků a formování celého těla (na hodině údajně spálíte až 500 kalorií), nejvíce jsou však namáhány břišní svaly, nohy a ruce. Taneční kroky se zvládne naučit každý, protože v Zumbě se neklade příliš důraz na techniku, ale především na zábavu. Během cvičení se řádně zapotíte, protáhnete, navíc si ohromě zatančíte jako na velké párty.

Zatančit si Zumbu můžete jít buď do tanečního studia nebo třeba i do klasického fitness centra. Důležité je však najít dobrého lektora. Je spousta lektorů, kteří mají jen víkendový kurz Zumby. Takoví vám tento tanec mohou leda znechutit. Ale dobrých lektorů je také mnoho a nějakého najdete v každém větším městě. Dobří lektoři mají však na svých lekcích narváno, takže je důležité přihlásit se včas. Dobrý lektor vás však nejen naučí potřebné kroky nenásilnou formou, ale hlavně vás vede k vašemu vlastnímu projevu. Uvolnění se dostaví v krátké chvíli a vy pak prostě a jednoduše tančíte svoji vlastní Zumbu. Zumbu si však můžete zkusit zatančit i v pohodlí vašeho obýváku. Existují 4 DVD: 

DVD Zumba č. 1 - Zumba Beginners - Základní prvky zumby krok za krokem. Naučíte se nejen základní krok latinsko-amerických tanců, ale zejména to jak tyto kroky propojit do vzrušujícího aerobního cvičení. Zumba Beginners je vstupenkou do světa tohoto tanečně aerobního fenoménu.

DVD Zumba č. 2 - Zumba Advanced - Na tomto DVD naleznete nové choreografie v rytmu salsy, soca, merenge či flamenca. Budete se skvěle bavit u hitů jako La Case de ritmo a mnohých dalších. 

DVD Zumba č. 3 - Zumba Power -Skvělá kombinace intervalového cvičení v osvěžujících latinskoamerických rytmech. 

DVD Zumba č. 4 - Abs, Buns and Thighs - Na tomto DVD naleznete kombinaci nejúčínnějších cvičebních prvků při tvarování spodní části těla. Postupuje krok za krokem. 

 Osobně Zumbu doma cvičím a můžu ji všem jen doporučit, je to opravdu zábava. K obyčejnému aerobiku i cvičení mám odpor, ale Zumba má něco do sebe:)

Druhy lekcí Zumby

  • Zumba Basic Steps Level 1 – základní kroky zumby, zahrnuje tance salsa, cumbia, reggeaton, merengue.
  • Zumba Basic Steps Level 2 – více tanečních stylů, a to belly dance, samba, tango, flamenco.
  • Zumba Gold – zumba určená aktivním seniorům, osobám s nadváhou, po úrazech, méně nadaným tanečníkům nebo těhotným ženám, kde se vyžaduje mírnější přístup při cvičení. Odnoží Zumby Gold je také Zumba Gold Chair class, která se zaměřuje na zdravotně postižené.
  • Zumba Toning – kombinace poslilovacích a tanečních prvků za účelem spalování kalorií a zároveň tvarování těla, při cvičení se používají malé činky.
  • Aqua Zumba – Zumba vhodná například pro lidi po nemoci nebo jako rehabilitace, jelikož cvičení ve vodě je pro tělo příjemnější.
  • Zumbatomic – cvičení určené dětem od 4 let do 12 let.

Zdroje:

http://www.video-zumba.cz/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Zumba

http://www.svet-potravin.cz/clanek.aspx?id=2184&idreturn=12

http://www.vitalia.cz/clanky/zumba-zabavny-aerobic/

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články